Wszyscy wiemy, że ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem na corocznym badaniu fizycznym. Ale czy wiesz, że równie ważne jest coroczne badanie wzroku? Według Amerykańskiej Akademii Okulistycznej ponad połowa Amerykanów twierdzi, że nie widziała okulisty w ciągu ostatnich dwóch lat. A jednak regularne badania oczu mogą zrobić coś więcej niż tylko poprawić widzenie. Mogą również wykryć wczesne sygnały ostrzegawcze poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca i nadciśnienie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, dlaczego powinieneś zaplanować badanie wzroku w tym roku.

Co się dzieje podczas badania wzroku?

Podczas kompleksowego badania wzroku lekarz sprawdzi Twoją ostrość wzroku (lub jak dobrze widzisz), a także zdolność do skupiania się, śledzenia i postrzegania głębi. Sprawdzą również źrenice pod kątem nietypowych reakcji na światło lub zmiany rozmiaru. Twoje oczy zostaną rozszerzone podczas tej części badania, aby lekarz mógł dobrze przyjrzeć się siatkówce (tylnej części oka) i nerwowi wzrokowemu pod kątem jakichkolwiek oznak uszkodzenia lub choroby. nie martw się – rozszerzone krople zwykle znikają po kilku godzinach.

Oprócz wszystkich tych testów lekarz zapyta Cię również o wszelkie problemy ze wzrokiem, których możesz doświadczać, i przeprowadzi dokładne badanie zewnętrznej i wewnętrznej strony oczu. Wszystkie te informacje zostaną wykorzystane do ustalenia, czy potrzebujesz okularów, soczewek kontaktowych lub innego leczenia.

Dlaczego w tym roku powinieneś poddać się badaniu wzroku

Najbardziej oczywistym powodem poddania się badaniu wzroku są problemy z wyraźnym widzeniem. Ale nawet jeśli twój wzrok wydaje się w porządku, nadal ważne jest regularne badanie oczu w celu wczesnego wykrycia poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra. W rzeczywistości badanie opublikowane w JAMA Ophthalmology wykazało, że osoby z niezdiagnozowaną cukrzycą były cztery razy bardziej narażone na rozpoznanie jaskry niż osoby bez cukrzycy.

Jeśli masz czynniki ryzyka dla pewnych schorzeń – takich jak historia rodzinna, wysoki poziom cholesterolu lub palenie tytoniu – jeszcze ważniejsze jest coroczne badanie wzroku. Dzieje się tak, ponieważ te stany mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób oczu, takich jak zaćma lub związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Inne czynniki ryzyka obejmują ekspozycję na światło UV (ze światła słonecznego lub łóżek opalających) oraz wcześniejsze urazy oczu lub operacje.

Zaplanowanie corocznego kompleksowego badania wzroku jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla ogólnego stanu zdrowia – nawet jeśli Twój wzrok wydaje się w porządku. Podczas badania wzroku lekarz będzie mógł nie tylko sprawdzić typowe problemy ze wzrokiem, ale także wykryć wczesne sygnały ostrzegawcze poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca i nadciśnienie. Dlatego już dziś umów się na wizytę w klinika okulistyczna warszawa.