Glina jest naturalnym i trwałym materiałem, który jest powszechnie dostępny i stosunkowo niedrogi. Od tysięcy lat wykorzystuje się ją jako materiał budowlany, od ścian po podłogi i dachy. W połączeniu z wodą glina staje się bardzo plastyczna i może być formowana w dowolny kształt wymagany przez budowniczego, a następnie pozostawiona do wyschnięcia przed nałożeniem na ściany budynku jako powłoka lub warstwa izolująca od żywiołów. Wejdź na lovihomi.pl i dowiedz się, jak zaaranżować dom! 

Tynkowanie gliną jest tradycyjną techniką stosowaną od wieków. Tynki gliniane mają wiele zalet, między innymi:

  • Są przewiewne, więc pozwalają na odprowadzanie wilgoci
  • Są ognioodporne, dzięki czemu są bezpieczniejsze niż inne rodzaje tynków
  • Nie wymagają podkładu ani farby gruntującej, ponieważ wiążą się bezpośrednio z powierzchnią ściany.

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów tynków glinianych

Naturalne tynki gliniane: Naturalne gliny, takie jak bentonit, laponit i kaolin, można mieszać z innymi składnikami, w tym z wapnem lub proszkiem cementowym, tworząc tynki, które twardnieją z czasem pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Materiały te mają tendencję do tworzenia warstw ochronnych na powierzchni skóry, gdy są stosowane bezpośrednio, co sprawia, że nadają się do stosowania na zewnątrz. Można je również mieszać z wodą, tworząc gęste pasty, które można nakładać bezpośrednio na powierzchnie takie jak ściany lub podłogi.

Tynki gliniane są produktem naturalnym. Składają się z gliny, piasku i słomy lub końskiego włosia. Tynk miesza się z wodą i nakłada na ścianę, gdzie wysycha i twardnieje. Tynki gliniane można stosować w każdym pomieszczeniu, ale szczególnie dobrze sprawdzają się w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność.