Każdy warsztat, zarówno ten profesjonalny, jak i ten domowy, powinien być uporządkowany. Dzięki temu będziesz w stanie bez problemu znaleźć wszystkie potrzebne narzędzia oraz akcesoria. Jak więc przechowywać narzędzia w warsztacie, aby zawsze były na swoim miejscu? Podpowiadamy, jak utrzymać w nim porządek.

Narzędzia niezbędne w każdym warsztacie

Bez względu na to, czy zajmujesz się majsterkowaniem zawodowo, czy jedynie hobbystycznie, każdy warsztat powinien być wyposażony w niezbędne narzędzia. Takie przybory jak miarki, wkrętarki, gwoździe, śrubokręty czy młotki to po prostu niezastąpiony zestaw, który warto posiadać. Są to narzędzia w pełni uniwersalne, a dzięki nim będziesz w stanie zarówno przykręcić półkę w domu, jak i wykonać trudniejsze zadania. 

Oprócz podstawowych narzędzi przyda się jeszcze kilka innych akcesoriów. Warto mieć na przykład klucze nasadowe oraz płasko-oczkowe, a także szczypce, zestaw kluczy imbusowych i Torx oraz klucz do filtra oleju, jeśli zamierzasz zajmować się w warsztacie również samochodami. Po czasie zauważysz więc, że narzędzi przybywa, a warsztat zaczyna robić się chaotyczny. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Przechowywanie narzędzi w warsztacie

Pierwszym krokiem do skutecznego uporządkowania swojego warsztatu jest wyposażenie go w odpowiednie akcesoria do przechowywania. Na rynku znajdziesz wiele propozycji, dzięki którym Twój warsztat będzie znacznie bardziej schludny i czysty. Co więc wybrać?

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie skrzynka na narzędzia. Dzięki niej będziesz w stanie przechowywać wszystkie swoje podstawowe narzędzia w jednym miejscu, dzięki czemu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie dokładnie są. Ponadto skrzynka umożliwi Ci także wygodne przenoszenie narzędzi w różne miejsca, co będzie bardzo praktyczne w przypadku wyjazdów. 

Warto także zadbać o to, aby w garażu znalazł się zestaw pojemników. Będzie on idealny do przechowywania drobnych elementów takich jak gwoździe śrubki, wkręty, czy nakrętki. Dobrym pomysłem będą pojemniki, które są wyposażone w przezroczystą pokrywę. W ten sposób będziesz w stanie ochronić całą zawartość przed zakurzeniem, a jednocześnie nie ograniczysz widoczności i zawsze będziesz wiedzieć, co gdzie jest.

W większych warsztatach dobrym rozwiązaniem może okazać się także wózek na narzędzia. Dzięki niemu będziesz mógł wygodnie przemieszczać się ze wszystkimi narzędziami po całym warsztacie, co z pewnością znacznie ułatwi i usprawni pracę.  

Kolejną propozycją, która ułatwi Ci przechowywanie narzędzi w warsztacie, są uchwyty na narzędzia montowane na ścianie. Będą one sprawdzać się genialnie zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, w których warto zaoszczędzić trochę przestrzeni. Możesz zdecydować się na tablice narzędziowe z wieloma pojemnikami czy kubeczkami w różnych rozmiarach lub na klasyczne uchwyty do zawieszania narzędzi.

Materiał partnera

Zdj. główne: Devin Berko/unsplash.com