Spis treści
Siadać na balkonie z kubkiem kawy i cieszyć się widokiem o poranku jest czymś, co każdy z nas chciałby doświadczyć. Ale co, jeśli Twój balkon przecieka i zaczyna pojawiać się pleśń? Dlatego też konieczne staje się zastosowanie środków zaradczych takich jak hydroizolacja balkonu. To nie tylko zapobiega niszczeniu struktury budynku, ale także powoduje, że Twój balkon wygląda lepiej i jest bardziej użyteczny.
Nie musisz zatrudniać profesjonalistów do wykonania hydroizolacji balkonu. Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć proces w pięciu łatwych krokach.
Oczyszczanie powierzchni
Pierwszym krokiem do idealnej hydroizolacji balkonu jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Usuń stary tynk, zaprawę, farbę, a nawet piasek, aby zapewnić czystą powierzchnię do pracy. Upewnij się, że usuniesz również wszelkie próchno. Niezależnie od jakości materiałów hydroizolacyjnych, które zamierzasz użyć, nie będą one efektywne, jeśli nie zastosujesz ich na odpowiednio przygotowanej powierzchni.
Możesz użyć zwykłej szczotki do zamiatania lub myjki ciśnieniowej do perfekcyjnego oczyszczenia powierzchni balkonu. Użyj również środka do usuwania pleśni i grzybów, jeśli takie występują.
Zastosowanie podkładu
Kolejnym krokiem w procesie hydroizolacji balkonu jest zastosowanie podkładu. Podkład zapewnia lepszą przyczepność pomiędzy powierzchnią balkonu a membraną hydroizolacyjną. Najczęściej używanym podkładem jest zaprawa akrylowa lub bitumiczna, która doskonale przylega do powierzchni.
Podkład należy nałożyć równomiernie na całą powierzchnię balkonu za pomocą wałka lub pędzla. Po nałożeniu podkładu upewnij się, że jest całkowicie suchy zanim przejdziesz do kolejnego kroku.
Nakładanie membrany hydroizolacyjnej
Kiedy podkład jest już suchy, można przejść do nałożenia membrany hydroizolacyjnej. Membrana hydroizolacyjna jest kluczowym elementem, który zapewnia skuteczną hydroizolację balkonu. Typ membrany zależy od stanu i typu powierzchni balkonu. Membrany mogą być na bazie cementu, akrylu, poliuretanu czy też na bazie bitumu.
Membranę należy nałożyć równomiernie na całą powierzchnię balkonu za pomocą wałka czy szpachli. W przypadku większości membran hydroizolacyjnych trzeba nałożyć minimum 2 warstwy. Pamiętaj o pozostawieniu czasu na wyschnięcie każdej z nich przed nałożeniem kolejnej.
Zabezpieczanie szczelin i narożników
Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie narożników i szczelin na balkonie. Najczęściej używa się specjalnych taśm lub płynnej membrany hydroizolacyjnej. To zapewnia, że bakterie, grzyby czy woda deszczowa nie dostaną się w te trudne do zaakceptowania zakamarki Twojego balkonu.
Kiedy wszelkie niedociągnięcia są zabezpieczone, hydroizolacja balkonu jest gotowa do pełnej eksploatacji. Pamiętaj, by regularnie kontrolować stan hydroizolacji i jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki uszkodzenia, jak najszybciej zastosuj niezbędne poprawki.